"Hudba je nejčistší elixír života... sice není všechno, ale bez ní by nebylo nic!"

About Uniklubi

15. září 2007 v 15:06 |  Uniklubi
Město: Tampere
Členové:
vocals: Jusii
guitar: Janne
bass guitar: Teemu
guitar: Pasi
drums: Antti
Stejně tak, jako se rodí další desetitisíce kapel po celém světě, aby se svým umem a nadšením pokusily dosáhnout až na světovou špičku, zrodili se ve Finsku i Uniklubi. To se psal rok 1999 a dva mladí kluci, Jussi a Pasi, zprvu kapelu pojmenovali Pincenez. Jejich první pokusy o hudbu byly v podobě cover verzí anglických písní, vlastní tvorba přišla o něco později, to už však ve finštině.
Janne a Teemu se ke skupině přidali v roce 2000 a o rok později učinil stejně i Antti. S nápadem na nový název skupiny přišel Jussi. Tak se narodili Uniklubi (v češtině něco jako Klub snů) - tím bylo vše kompletní a Uniklubi se mohli vydat na svou cestu...
Násladuje do češtiny přeložena biografie z oficiálního webu kapely:
UNIKLUBI, v dnešní době sídlící v Tampere, dokončili své třetí album Luotisade. Album bylo natočeno v přelomovém období a kapela teď našla svůj vlastní zvuk. Jak vrcholy tak i propady během kariéry Uniklubi ovlivnily album.
Prvním velkým momentem v kariéře Uniklubi bylo podepsání nahrávací smlouvy na konci roku 2003. Na jaře příštího roku se naplnil další sen, když se první singl, Rakkautta ja piikkilnkaa, dostal do rádií. Uniklubi začali léto 2004 na festivalu Provinssirock, kde si příli hrát od své uplně první zkoušky.
Po vydání alba Rakkautta ja piikkilankaa odehráli více než 120 koncertů, ty nejvzdálenější ve Střední Evropě. Také vystoupili na největším českém open-air festivalu, Masters of Rock, a byli pozváni i na příští ročník. Díky aktivnímu koncertování a hojnému hraní na rádiích debutové album nejdříve prodalo zlatou a následovně platinovou desku. Kapela se v té době přiliš neorientovala v domácích prodejních číslech obecně a tak ve výsledku nevěděli, jak reagovat.
"Až po tom, co jsme mluvili s dalšími kapelami, jsme si uvědomili, že prodat platinové album je ve skutečnosti skutečný úspěch. Původně jsme si mysleli, že je to každodenní věc pro většinu kapel," říká bassista a autor songů Uniklubi Teemu Rajamäki.
Všechna tvrdá práce přinesla Uniklubi cenu Emma za Objev roku, ale ve stejné době byla kapela na pokraji rozpadu. Mezi koncerty trávili krátký čas nahráváním druhého alba Kehä v obavách z nedostatku času a že by druhé album mohlo skončit fiaskem.
"Bylo to na Akun Tehdas, kde jsme si album poslechli, a začali jsme věřit, že Kehä se ve skutečnosti povedlo a my můžeme pokračovat s hudbou. Singly byly úspěšné, například Huomenna byl nejhranější song ve Finsku po tři týdny v kuse a album prodalo zlatou desku velmi rychle. Tehdy jsme si uvědomili, že naše obavy o konci Uniklubi byly zbytečné," vzpomíná Teemu.
Video k Huomenna přineslo Uniklubi cenu Emma (na základě hlasování veřejnosti). Odehráli více než sto koncertů a dopřáli si první skutečnou dovolenou na podzim 2006. Turné, které trvalo přibližně dva a půl roku bylo velkolepě zakončeno na festivalu Venetsialaiset v Kokkole, kde měli Uniklubi k dispozici pyrotechniku kapely Lordi. Navzdory zářivé show, Uniklubi si nemohli začít užívat dovolenou v klidu. Problémy s hlasivkami vokalisty Jussiho Sela donutily kapelu zrušit tucet vystoupení během roku, stejně jako turné po Německu, které mělo být na podzim. Také vynechali Masters of Rock.
"Bylo by to víc jako dovolená, vzhledem k tomu, že naše alba nebyla vydaná mimo Finsko. Kvůli tomu jsme cítili, že domácí festivaly, které byly během stejného víkendu, byly důležitější," vysvětluje Teemu.
Jussi šel na operaci s hlasivkami hned jak ukončili koncertní turné.
"V té době jsme se hodně strachovali. Co když Jussi už nebude nikdy zpívat? Nebo se jeho hlas po operaci razantně změní? Když si na to teď vzpomenu, ty obavy nebyly nutné a dnes zní Jussiho hlas lépe než kdy předtím," říká Teemu.
Po Jussiho zotavení začali Uniklubi nahrávat třetí album. Kapela strávila první týdny roku 2007 uprostřed lesů v idylickém studiu Petraxv Hollole a užila si nahrávání jako nikdy předtím. Výsledekem toho veselého času je Luotisade, které má nejtemnější atmosféru ze všech alb Uniklubi.
"Smáli jsme se tomu, že je to zvláštní výsledek nahrát tak temné album navzdory tomu jak veselé nahrávání bylo. Asi je to tím, že songy pocházejí z nejhrších a nejčernějších okamžiků, které jsme během posledních dvou let zažili," uvažuje Teemu.
Podle Uniklubi je Luotisade především albem kapely. Celá kapela se zapojila do tvůrčího procesu a songy byly z větší části hotové už ve zkušebně, bez dozoru producenta.
"Měl jsem pocit, že je mi pořád jen 15 a jen si jamuji ve zkušebně. Ve studiu jsme hodně hráli protože to byla zábava bez jakýchkoli termínů a uzávěrek jsme měli možnost psát hudbu bez vnějšího tlaku," dodává Teemu.
Luotisade odráží vliv kapel od GUNS'N ROSES k DINGO a od APULANTY ke švédskému metalu v podání AUDIOSLAVE.
"Když máte dohromady více skladatelů, každý se svým charakteristickým stylem, hudba sama bude mít ve výsledku více perspektivy a hloubky. Chtěli jsme natočit album, které bude mít osobitý zvuk Uniklubi. Chtěli jsme najít naše místo na finské rockové scéně a mám pocit, že jsme to dokázali. Není žádná kapela podobná nám," oznamuje Teemu.
Vydání Luotisade je 22. srpna společně s koncertem v Lux Nightclub u příležitosti vydání alba. Od poloviny září začnou Uniklubi koncertoval jako šílení až do jara 2008.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
> Vstupte do světa hardrockových monster <