"Hudba je nejčistší elixír života... sice není všechno, ale bez ní by nebylo nic!"

About The Rasmus

12. září 2007 v 15:06 |  The Rasmus
Město: Helsinki

Členové nyní:
vocals: Lauri Ylönen
guitar: Pauli Rantasalmi
bass guitar: Eero Heinonen
drums: Aki Hakala

dříve
:
drums: Janne Heiskanen


Malí kluci s velkými ambicemi

Lauri, Pauli a Eero byli přáteli již ve škole. Všichni tři měli vztah k hudbě, a tak přibrali Janneho a v roce 1994 založili kapelu. Jejich první vystoupení se konalo na školní besídce a tehdy se ještě jmenovali 'Sputnik'. Hráli převáně covery od svých oblíbených kapel a během krátké doby se přejmenovali na 'Antilla'. Než došli ke konečnému názvu 'Rasmus', pocházejícího ze slova 'trashmosh', uběhlo ještš pár týdnů a kluky přestaly bavit cover-verze a rozhodli se pro vlastní tvorbu. V roce 1995 potkali svýho manažera Teju Kotilainena, který s nimi chtěl nahrát nějaké songy. Zadařilo se a v prosinci téhož roku vydali singl '1st', díky němuž si jich všimla nahrávací firma Warner a podepsala s nimi smlouvu na desku. Slovo dalo slovo a v květnu bylo 1996 na světě jejich první CD zvané 'Peep'. Rasmus sklidili velký úspěch a album se stalo zlatým. V tomto roce odehráli přes sto koncertů po zemích Skandinávie a Pobaltí, a když se vrátili domů, znovu se zavřeli do studia a nahráli druhou desku 'Playboys', který předcházel singl 'Blue'. Opět vyjeli na dlouhé turné a předskakovali kapelám Rancid a Dog eat dog. V tomto roce také získali finské ocenění Emma za nejlepší nováčky roku 96. A byl tu další singl - 'Liquid'. Video k této písni se dostalo do MTV Nordic Top 40 a vyhrálo cenu na Finnish Music Video Festival. Song byl navíc zvolen nejlepší písní roku 98. S následujícím rokem přišlo i nové CD 'Hellofatester' a Rasmus v rámci turné dělali předskokany takovým kapelám jako Red hot chilli peppers nebo Garbage. Na konci roku však přišel šok - bubeník Janne se rozhodl skoncovat s hudební kariérou a kapelu opustil...

Nové milénium = obrat o 180

Po odchodu Janneho to šlo se skupinou z kopce. Laurimu, Paulimu a Eerovi nastaly krušné časy - neměli peníze, smlouva s nahrávací společností vypršela a vše vypadalo beznadějně. A najednou se objevila záchrana v podobě nového bubeníka Akiho, který dříve prodával trička a plakáty na koncertech Rasmus. Kapela uzavžela smlouvu s Playground Music Scandinavia a změnila svůj název na 'The Rasmus'. Potom s chutí nahráli nový singl ' F-F-F-Falling', ale přesto měli obavy, že se z něj stane propadák. Avšak ty byly zcela zbytečné, protože song hned vystřelil na první příčky hitparád, dostal platinu a stal se největším hitem roku. O pár měsíců později vyšlo album 'Into' a zaznamenalo obrovský úspěch nejen ve Finsku, ale například i v Německu, Litvě a dalších zemích. Tento rok byl pro The Rasmus obzvláště úspěšný, protože navíc na finských cenách Emma získali 4 ocenění - Nejlepší skupina, Nejlepší singl ('F-F-F-Falling'), Nejlepší rocková / popová skupina a Album roku.

TR vystupují ze stínů

Zázračnou rychlostí se přehouply další dva roky a zrovna se psalo 10. ledna 2003. Ve Finsku právě vycházel první singl z páté desky - píseň 'In the shadows'. A právě tento hit, který se neustále hrál snad ve všech rádiích na světě, vynesl The Rasmus až na výsluní. Pak věci nabraly rychlý spád - skupina se na chvilku nezastavila, jezdila dlouhé turné po Evropě a později i po Asii, dělala spoustu rozhovorů a vystoupení v televizi, rádiích i časopisech a konečně zařadila mezi opravdové hvězdy rocku. Z desky vyšly ještě další 4 singly 'First day of my life', 'Funeral song', 'Guilty' a 'In my life' a oblétly většinu známých hudebních stanic. Písně The Rasmus okupovaly první příčky hitparád, a tak nebylo žádným překvapením, když sklízeli jednu cenu za druhou - a to určitě zaslouženě, protože po tolika letech tvrdé práce pro ně byl úspěch jistým zadostiučiněním. V listopadu 2004 se jejich fanoušci dočkali prvního DVD 'Live Letters', které obsahovalo záznam koncertu z Gampelu, videoklipy, rozhovory, fotogalerie a spoustu dalšího a pak se kluci zavřeli do studia, aby natočili desku, která už jim upevnila jejich místo na výsluní slávy...

Zpět do stínů - skrývání před sluncem

12. září 2005 skončilo čekání a již šesté řadové album. Deska 'Hide from the Sun' spatřila světlo světa. Za zmínku jistě stojí fakt, že ji předcházel singl 'No Fear', který se stal skoro tak velkým hitem jako fenomenálná In the shadows a získal skupině spousty nových fanoušků (ovšem další singly 'Sail Away' a 'Shot' zaznamenaly také velký úspěch, i když ne takový jako prívě No Fear).
The Rasmus vyjeli na dlouhé a více jak rok trvající turné, v jehož rámci objeli téměř celý svět; a hned dvakrát navatšvili českou republiku - poprvé 16. listopadu 05 v klubu ROXY v Praze a podruhé na festivalu Love Planet 12. srpna 06 na pražském Výstavišti.
A v září 2006 se jim jako jedné z mála kapel podařilo dobýt USA - The Rasmus tam po celý měsíc koncertovali, setkávali se s fanoušky a 10. října vydali americkou verzi Hide from the Sun obohacenou o pět bonusových songů a video k písni Immortal. Následující dva měsíce kapela cestovala a koncertovala po zemích Latinské Ameriky a v prosinci si konečně vzala zaslouženě volno, aby mohla nabrat síly k natočení nové desky.

Budoucnost...

V této době mají The Rasmus připravených 30 nových písní a už jen zbývá vybrat přibližně 12 a začít zkoušet a nahrávat. Díky vzkazům skupiny i nahrávací společnosti se už ví, že deska by mšla vyjít v roce 2008. Avšak aby TR nezanedbali fanoušky, v létě si načas dali přestávku v příravě desky a udělali několik vystoupení.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabi.CZ Gabi.CZ | Web | 12. září 2007 v 19:08 | Reagovat

Už aby jsme je tu zase měly, co? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
> Vstupte do světa hardrockových monster <